Обобщение на публикуваните данъчни промени в ЗКПО в сила от март 2022 г.

Данъчното третиране на договори за продажба с обратен лизинг, класифицирани като оперативни в случаите, когато международните счетоводни стандарти (IAS)
Промени, свързани с транспонирането в националното право на правила срещу практиките на Европейския съюз за избягване на данъци
Данъчна ставка за данък върху разходите
Промени, свързани с данъчното третиране на ваучерите за храна
В този брой на Данъчни новини обобщаваме промените в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), обнародвани в брой 14 на ДВ от 18 февруари 2022 г., брой 17 от 1 март 2022 г., както и съответните разпоредби на Закона за държавния бюджет 2022 г., публикуван в брой 18 на Държавен вестник от 4 март 2022 г.
Данъчно третиране
На договори за продажба с обратен лизинг, класифицирани като оперативни в случаите, когато се прилагат международни счетоводни стандарти (МСС)
- Промените в ЗКПО целят уеднаквяване на данъчното третиране на договорите за продажба с обратен лизинг, класифицирани като оперативен лизинг по МСС, независимо от прилаганите от лизингополучателя счетоводни стандарти.
- По този начин активи с право на ползване във връзка с договори за обратен лизинг, класифицирани като оперативен лизинг съгласно IAS, не се признават като данъчни амортизируеми активи и счетоводното отчитане на приходите, разходите, печалбите и загубите съгласно IAS към лизингополучателите във връзка с такива договори не се признава за данъчни цели. Вместо това се признават приходи, разходи, печалби и загуби, определени съгласно правилата на СС 17 Лизинг по отношение на договори за продажба с обратен лизинг, класифицирани като оперативен лизинг.
Промени, свързани с транспонирането в националното право на правила срещу практиките на Европейския съюз за избягване на данъци
Две от промените се отнасят до транспонирането
Също и коригирането на несъответствие в ЗКПО с Директива (ЕС) 2016/1164 от 12 юли 2016 г. за установяване на правила срещу практики за избягване на данъци в данъчното законодателство (ATAD II).
- Първата промяна, която влиза в сила от 1 януари 2022 г., касае приравняването към юридически лица за целите на ЗКПО на определени хибридни лица, учредени или установени в страната, които досега са били извън обхвата на данъчно задължените лица.
- Условията за такова сближаване са: а) едно или повече свързани чуждестранни предприятия обикновено притежават, пряко или косвено, 50 % или повече от правата на глас, акционерния капитал или правото да споделят дела от печалбите на хибридното предприятие и (б ) юрисдикциите, в които се намират тези чуждестранни образувания, за да се третира хибридното образувание като данъчно задължено лице в Република България.
- Горното правило не се прилага за колективна инвестиционна схема, която е инвестиционен фонд или схема, която отговаря на условията да има няколко собственици едновременно, да притежава диверсифициран портфейл от ценни книжа и да бъде обект на разпоредби за защита на инвеститорите.
- Втората поправка отменя разпоредбата на ЗКПО, която освобождава от режима контролираните чуждестранни дружества като местни данъчно задължени лица, които се облагат с алтернативни данъци по част пета от ЗКПО. Също и контролираните чуждестранни дружества, които подлежат на алтернативни на корпоративните форми на данъчно облагане. Данък в тяхната юрисдикция на установяване/заведение.
Данъчна ставка на данъка върху разходите
В сила от 1 януари 2022 г. данъчната ставка върху разходите в натура. Свързани с личното използване на активи със смесено предназначение, се намалява от 10 % на 3 %.
Промени, свързани с данъчното третиране на ваучерите за храна
С оглед приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. през март тази година. Също и с преходно правило в сила от 1 януари 2022 г., възможността за ваучери за храна по чл. 209, ал. 1 от ЗКПО да могат да предоставят на всеки служител данъчна основа през следващия месец от 2022 г. Без данък върху разходите. Това е когато общият размер на предоставените ваучери за храна през съответния месец е до законоустановената необлагаема сума. За всеки от месеците, за които се отнасят предоставените ваучери за всеки служител.
С преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2022 г. Се въвеждат следните допълнителни промени в сила от 1 Й.
- прилагането на ваучери за храна по чл. 209, ал. 1 от ЗКПО, включително издадените до 4 март 2022 г. Като с тях ще може да се заплаща и битовата електрическа енергия и януари 2022 г.: Топлинна енергия, природен газ и вода. Както и дейности, извършвани от културни организации по закрилата и Закона за развитие на културата и показване на филми по Закона за филмовата индустрия.
- Необлагаемата сума на ваучерите за храна от 80 лв. се увеличава с еднократна такса върху социалните разходи в натура. Те са по 200 лв. месечно на работник или служител за 2022 г. Това е когато се предоставя по реда на ЗКПО.
- Начинът за определяне на данъчната основа на данъка върху ваучерите за храна в натура за 2022 г. е фино намалена. Тя е сумата от (а) надценката на ваучерите за храна над 200 лв. От които: сумата на вече предоставените ваучери за храна. За всеки от месеците, за които се отнасят за всеки служител. И (б) пълния размер на начислените разходи за календарния месец, когато са налице условията за освобождаване по чл. 209 от ЗКПО.
Ако можем да ви бъдем полезни с още нещо, не се колебайте да се свържете с нас тук